Vinden

De regering timmert verder aan de meerwaardebelasting

De veelbesproken meerwaardebelasting die in het regeerakkoord werd aangekondigd, zou vanaf begin volgend jaar van toepassing zijn. Hoewel verschillende punten nog onderwerp van discussie zijn, scheppen de eerste wetsontwerpen toch al wat duidelijkheid over hoe deze regeling er precies zal uitzien.

Ter herinnering: deze ‘solidariteitsbijdrage’ is een belasting van 10% op de effectief gerealiseerde meerwaarden op financiële activa, waaronder aandelen en fondsen maar ook beleggingsgoud en cryptomunten vallen, met een jaarlijkse algemene voetvrijstelling van tienduizend euro.

Als je de aankoopwaarde van een actief aftrekt van de verkoopprijs en zo een positieve som verkrijgt, is er sprake van een belastingplichtige gerealiseerde meerwaarde. Hoe de aankoopwaarde gedefinieerd wordt, hangt af van het type actief. Voor het gros van de aandelen zal de slotkoers op 31 december 2025 van tel zijn. Verder is het intussen duidelijk dat minderwaarden enkel meegenomen kunnen worden binnen eenzelfde fiscale categorie.

Aan de reeds in het regeerakkoord meegenomen afwijkende tarieven voor mensen die minstens 20% van de aandelen van een vennootschap in handen hebben, een ‘aanmerkelijk belang’, wordt niet geraakt. De meerwaarden die ze in dat kader opstrijken, zullen pas belast worden vanaf één miljoen euro en volgens een getrapt systeem:
• €1.000.000 - €2.499.999: 1,25%
• €2.500.000 - €4.999.999: 2,5%
• €5.000.000 - €9.999.999: 5%
• €10.000.000 of meer: 10%

Bij die drempel van 20% horen evenwel twee belangrijke toevoegingen. Ten eerste zal de fiscus die berekenen voor een hele familie (tot in de vierde graad). Ten tweede gelden deze getrapte tarieven ook voor wie nu een kleinere participatie in een vennootschap heeft maar in het afgelopen decennium ooit wel boven die grens zat.

Voorts komt er een aangepast regime voor overdrachten aan een vennootschap gelinkt aan de koper, via een eigen participatie of een familiale band. Daar zal het meerwaardetarief 33% bedragen, een hogere heffing die vestzak-broekzakoperaties moet afraden.

Tot slot: over de eventuele vrijstelling voor mensen die hun aandelen langer dan tien jaar vasthouden (en dus focussen op langetermijnbeleggingen), bestaat nog veel onenigheid binnen de regering. Die sprak de ambitie uit tegen het begin van de zomervakantie een akkoord te sluiten.
Lees meer

Terug
Partner Content
Partner Content

Benieuwd naar het web rond jouw commerciële relaties? Onze Spider legt alle relaties tussen ondernemingen en bedrijfsleiders voor je bloot. Zo weet je met wie je in contact treedt en hoe mogelijke zakenrelaties met elkaar verbonden zijn. Gebruik de Spider in combinatie met de ProspectFinder om te weten wiens hand je schudt en te ontdekken welke andere deuren je via één commerciële opportuniteit opent. Nu proberen

Trends Business Information
Infotheek
Valse e-mails uit naam van de RSZ

Pas op voor valse e-mails uit naam van de RSZ

Hoogste aantal zieken afgelopen vijf jaar

Hoogste aantal zieken van afgelopen vijf jaar in september en oktober

Salariswijzer 2025

Salariswijzer 2025 (Bright Plus)